Tırnak Mantarının Evde Doğal Yollardan Tedavisi

/ 28 Mayıs 2018 / 442 / 2 Yorum
Tırnak Mantarının Evde Doğal Yollardan Tedavisi

Tırnak Mantarının Bitkisel  Yollarla Evde Tedavisi

Tırnak Mantarının evde doğal yollarla tedavisi , sabır gerektiren, uzun süren bir işlemdir. Mantarların iyileşme süreçleri , bulaşma özellikleri sebebi ile , ilaç tedavisi de çok kısa sürede cevap vermemekte , aynen evde doğal yollarla tedavide olduğu gibi aylar sürmektedir .

 

Tırnak Mantarı Nedir ?

 

ayak tırnağındaki mantarlar ve tedavileri

 

Tırnak Mantarı görünüm olarak rahatsız edici olduğu kadar , tedavi edilmesi oldukça zor, sabır isteyen , uzun sürede iyileşebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği zaman , bütün tırnaklara yayılarak , iltihaplanmalara, tırnakların dökülmesine , şekil bozukluklarına sebep olur. Tıp dilindeki adı Onikomikoz ‘ dur. Mutlaka ilgilenilmesi gereken bir sağlık sorunudur.Tırnak mantarı kendiliğinden iyileşmez. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Tırnak Mantarı Neden Olur ?

Ayakların terlemesi sonucu , kapalı, çok sıkı , ayağın hava almadığı durumlarda ayak tırnaklarında tırnak mantarı oluşur.
Ayağında tırnak mantarı bulunan bir kişinin , ayakkabısının , terliğinin kullanılması da tırnak mantarının bulşaması için geçerli bir sebeptir.
Kuaförlerde yapılan pedikür işlemlerinde hijyen çok önemlidir, bu şekilde bulaşan tırnak mantarı vakası da çoktur.

Tırnakları gelişigüzel , çok dibinden kesmek , enfeksiyon oluşmasına ve daha sonra tırnak mantarı oluşmasına yol açar.

İlk zamanlarda farkedilemeyen tırnak mantarı zaman içinde , tırnağın kalınlaşması , renginin değişmesi, tırnakta ağrı başlaması,ile kendini belli eder.Tırnak öylesine kalınlaşır ki , kesmek çok zorlaşır.

Tırnak Mantarının Tedavisi

Tırnak mantarı için düzenli kullanılması gereken ilaçlar olduğu gibi , evde doğal yöntemlerle de tırnak mantarı tedavisi yapılır.

İlaç olarak satılan solüsyonlar , şeffaf bir sıvı olup, fırça yardımı ile oje sürer gibi sabah ve akşam tırnağa uygulanır.
İyileşme süresi 3 ayda kendini belli eder. Bütün tedavi yöntemlerinde sabır gerektiren bir işlemdir.
Ayrıca kalem şeklinde satılan aparatlar ile yine sabah akşam hasta tırnağa uygulanan tedavi yöntemleri mevcuttur.

Evde kendimizin uygulayacağı tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu yazımda evde uygulanan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim.

Evde Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

 

 

tırnak mantarı tedavisi için çay ağacı yağı

Tırnak mantarı için çay ağacı yağı tedavi için önerilmektedir . Antiseptik özelliğe sahip olan çay ağacı yağı , tırnağınızdaki enfeksiyonu temizleyerek , mantarın tedavisinde önemli rol oynar.
Bir çay kaşığı zeytinyağını çayağacı yağı ile karıştırın ve gün aşırı ayak tırnağınıza doğrudan uygulayın.

İyileşme süreci 3 ayda başlar , 6 ayın sonunda %60-70 iyileşme görülür.

 

 

ayak mantarı tedavisinde elma sirkesi

Bir kap suya bir fincan elma sirkesi ekleyerek bu suda ayaklarınızı yarım saat kadar beklettikten sonra , ayaklarınızı iyice kurulayın,kesinlikle nemli kalmamalı , gerekirse fön makinası kullanarak diplerinin iyice kuruduğundan emin olun. Bir ay kadar düzenli olarak bu uygulamaya devam ederseniz , tırnaklarınızın iyileşmeye başladığını göreceksiniz.

 

 

tırnak mantarı tedavisinde vicks tedavisi

Tırnağınızı iyice yıkayıp temizledikten sonra hasta bölgeye vicks VaboRub uygulayın. Tırnağın her bölgesine iyice sürdüğünüze emin olun.
Bu tedaviyi de sabah akşam günde 2 kez uygulayın , özellikle gece yatmadan önce mutlaka uygulayın faydasını göreceksiniz.

 

 

ayak mantarı tedavisinde karbonat ve limon tedavisi

Bir kaşık karbonata bir kaç damla limon suyu damlatarak macun kıvamında bir karışım elde edin ve bu macunu ,tırnağınızın her yerine sürün, mümkünse tırnak ile et arasına yani tırnağın içine de sürmeye çalışın. 2-3 dakika bekledikten sonra tırnağınızı iyice yıkayın ve mutlaka kurutun Nemli kalmamasına özen gösterin.
Karbonatın asidik özelliğinden dolayı , bakterilere karşı savaşmada çok başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

 

ayak mantarı tedavisinde sarımsak ve zeytinyağ tedavisi

Sarımsağın antibiyotik özelliği yalnız mantar için değil, bir çok hastalıkta ne kadar yararlı olduğu herkes tarafından bilinir.
Mantar tedavisinde de birkaç diş sarımsağı iyice ezdikten sonra zeytinyağı ile karıştırıp , hasta tırnağın üzerine sürmektir.
Tırnağın üzerine sürdüğünüz karışımı 30 dakika beklettikten sonra tırnak yıkanır ve kurutulur.

Sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olmak herkes için önemlidir, ayak tırnağı mantarı ile uzun süre savaşmış ve kazanmış biri olarak son olarak şunu söylemek isterim , görüntüsünü falan bir yerde boş veriyorsunuz fakat ağrısı zaman içinde dayanılmaz oluyor, hiç bir ayakkabıyı kullanamıyorsunuz, lütfen kimsenin eşyasını kullanmayın , ayakkabı mağazalarında ayakkabı deneyecekseniz , çorabınızı
yanınızda götürün , emin olduğunuz ve güvendiğiniz kuaförde ayak bakımı yaptırın. Tedavisi çok sabır gerektiren bu hastalığa yakalanmamak için önlemlerinizi mutlaka alın.

Sağlıklı günler dileği ile.

Benzer Konular
Günaydın Gifleri Işıl Işıl  Günaydın Mesajları
    Günaydın Gifleri                      Harika Günaydın Gifleri ile geldim bu sefer. Watsapp , Twitter , Facebook , gibi sosyal medya..
Özür Dilerim / Zırvalar
Merhaba sözcüklerim,Yıllar önce okuduğum kitabı aralar gibiyim.Sanırım sarılmaya geldim kendime. Her zaman boş verdiğim, ertelediğim, unuttuğum,unutmak istediğim, ağlatmaktan korktuğum,susturduğum, hırpaladığım,kendime sarılmaya geldim.. Bu biraz acı biliyor musunuz?Sarılacak kimsesi olmayan kendimi..
İçimi Gömmeye Geldim
HİÇ.. Toprakları savuracağım içimin ölü yüzüne, kefenlemeden, yıkamadan gömeceğim. Saat 01:28 Neden ve nasıl oldu da konu buralara geldi, bilmiyorum. Ama konu ilk defa benim. Kendim de inanamıyorum buna, bilseniz...
Kadınlar İçin Saat Alışverişi Neden Önemlidir ?
Kadınlar  İçin Saatin Önemi Cep telefonlarının gittikçe akıllı olmaları sonucunda, aksesuar olarak kullanımı dışında artık çok da bir özelliği kalmayan, fakat zenginlik ve varlık belirtisi olan önemli aksesuar konumunu hala..
Diyet Yapmak Sabır Gerektirir
      Diyet Yaparken İnsanları Üzmemek               Sağlıklı beslenmek vücudun ayakta durması adına oldukça önemli bir kavramdır. Aksi durumda ise devreye diyet girer. Diyet yapmak işkence gibi görünse..
Telefonlarınıza Arka Planlar Android , İphone,  Whatsapp
 Mobil Telefonlarınıza Arka Planlar     Telefonlarınıza canlılık getirecek , günlük ruh durumunuza göre değiştirebileceğiniz , aşk , sonbahar , sevgi , çiçek , manzara , çizim temalı  mobil telefonlar için..

Tırnak Mantarının Evde Doğal Yollardan Tedavisi (2 Yorum)

  1. Çok rahatsız edici bir durum. Bir ara bende yaşadım . Oje gibi sürülen jel vermişti doktor. Faydasını gördüm ama sabır istiyor. Bir kaç günde sonuç almıyorsunuz en az 3 ay ile 6 ay sabır ve düzenli kullanım gerekiyor.

    • Geçmiş olsun . Evet sabır gerektiriyor maalesef çabuk sonuç almak imkansız . Böyle bir durumla karşılaşmamak için tedbirleri dikkatli uygulamak en iyisi sanırım .