Diyet Yapmak Sabır Gerektirir

/ 6 Kasım 2018 / 129 / yorumsuz
Diyet Yapmak Sabır Gerektirir

 

 

 

Diyet Yaparken İnsanları Üzmemek

 

            Sağlıklı beslenmek vücudun ayakta durması adına oldukça önemli bir kavramdır. Aksi durumda ise devreye diyet girer. Diyet yapmak işkence gibi görünse de, aslında kötü beslenme alışkanlığını terk edip sağlıklı yaşama ayak uydurmamız durumunda kendimizi fiziksel ve ruhsal anlamda daha iyi hissettirmemizi sağlamaktadır.

 

sağlıklı beslenmeye geçiş

 Sağlıklı Beslenmeye Geçiş Dönemi

 

            Diyet yapmaya karar vermek zorlu sürecin ilk adımıdır. Bu süreçte kişinin önce kararlı sonra da sabırlı olması gerekir. Göründüğü gibi kolay olmayan bu karar, bağımlılık yapan zararlı yiyecekleri terk etme konusunda diyet yapanları oldukça zorlamaktadır. Vücut için değeri olmayan beslenme alışkanlıklarını bırakma sürecinde ise hemen hemen çoğu insan tavırlarını değişik tepkilerle sergiler. İstediğini yiyip içememe duygusunun verdiği gerginlik etrafındakileri kırma, üzme gibi sonuçlar doğurmaktadır. Bu geçiş döneminde diyet yapan kişinin sabırlı ve kontrollü olmasının yanında, sağlıklı hayata geçiş yapan kişiye karşı da destek olunması önemli bir noktadır.

 

diyet yapmak sabır gerektirir

 

 Diyet Yapmak Sabır Gerektirir

 

            Diyet yaparken agresif tavırlar sergilemenin bir diğer nedeni de istediği sonuca ulaşamamaktan korkmaktır. Hatta bu sürecin ömür boyu devam etmesi gerektiği gerçeği çoğu insanı, başta kendi olmak üzere başkalarını da üzmeye neden olmaktadır. Alışkanlık haline getirdiği sağlıksız gidişata son vermek de son derece sabır işidir. Sıkıntılı bu dönemde diyet yapan kişinin aslında iyileşme döneminde olduğunu bilmeli, anlayışlı olma konusunda yumuşak davranmalıyız. Nasıl ki sigarayı bırakan bir insan sinirlerine hakim olmaz, diyet yapmakta buna benzer. Zararlı yiyeceklerin bağımlılık yaptığı insan vücudu, diyet yaparken bu yiyecekleri devamlı istemektedir.

 

            Bu durum ise diyet yapanlar için oldukça zordur ve birçok insan karşıdakilerinin üzdüğünün farkında bile olmaz. Ancak bu süreç sonrasında istenilen sonuçlar gerçekleşir ve kişide sağlık vücudun getirdiği sağlıklı düşünme yetkisi dahil olur. Diyet dönemi gerginliğinin geçici bir süreç olduğunu unutmamalıyız. Her şeyden önce diyet yapmanın bazı yasaklara uymak olduğunu değil, sağlıklı bir yaşama geçiş dönemi olduğunu bilerek bilinçaltına doğru mesajlar vermeliyiz. Eğer diyet yaparak katı kuralları üzerimizde uyguladığımızı düşünürsek hem kendimizi hem de başkalarını üzmek kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden sağlıklı yaşamın bedenimize ödül olduğunu ve daha sağlam bir hayata yürüdüğümüz bilinciyle diyet yapmamızda fayda vardır.

Benzer Konular
Günaydın Gifleri Işıl Işıl  Günaydın Mesajları
    Günaydın Gifleri                      Harika Günaydın Gifleri ile geldim bu sefer. Watsapp , Twitter , Facebook , gibi sosyal medya..
Özür Dilerim / Zırvalar
Merhaba sözcüklerim,Yıllar önce okuduğum kitabı aralar gibiyim.Sanırım sarılmaya geldim kendime. Her zaman boş verdiğim, ertelediğim, unuttuğum,unutmak istediğim, ağlatmaktan korktuğum,susturduğum, hırpaladığım,kendime sarılmaya geldim.. Bu biraz acı biliyor musunuz?Sarılacak kimsesi olmayan kendimi..
İçimi Gömmeye Geldim
HİÇ.. Toprakları savuracağım içimin ölü yüzüne, kefenlemeden, yıkamadan gömeceğim. Saat 01:28 Neden ve nasıl oldu da konu buralara geldi, bilmiyorum. Ama konu ilk defa benim. Kendim de inanamıyorum buna, bilseniz...
Kadınlar İçin Saat Alışverişi Neden Önemlidir ?
Kadınlar  İçin Saatin Önemi Cep telefonlarının gittikçe akıllı olmaları sonucunda, aksesuar olarak kullanımı dışında artık çok da bir özelliği kalmayan, fakat zenginlik ve varlık belirtisi olan önemli aksesuar konumunu hala..
Telefonlarınıza Arka Planlar Android , İphone,  Whatsapp
 Mobil Telefonlarınıza Arka Planlar     Telefonlarınıza canlılık getirecek , günlük ruh durumunuza göre değiştirebileceğiniz , aşk , sonbahar , sevgi , çiçek , manzara , çizim temalı  mobil telefonlar için..
Herkesin Korkulu Rüyası  Kemik Erimesi
    Kemik Erimesinin Nedenleri   İlerleyen yaşlarda herkesin korkulu rüyası olan kemik erimesinin nedenleri konusunda yazımızdan bilgi alabilir, tedavi yöntemlerini öğrenebilirsiniz. Pek çok farklı nedene bağlı olabilen kemik erimesinin..