Yemek Seçen Ve İştahsız Çocuklar İçin Süslü Tarifler

/ 25 Nisan 2018 / 1.489 / yorumsuz
Yemek Seçen Ve İştahsız Çocuklar İçin Süslü Tarifler

 

 

 

Yemek seçen ve iştahsız çocuklara yemek yedirmenin zorluğunu , annelerin büyük çoğunluğu çok iyi bilir . Hemen hemen her anne bu sorunu yaşamış , iştahsız ve yemek seçen  çocuğuna yemek yedirebilmek için , her yolu denemiş , bazılarında başarılı olabilmiş , bazılarında bir türlü başaramamıştır. Bunu en yakın yaşayanlardan biri olarak , yeğenime yemek yedirebilmek için , bütün aile , seferber olmuş , ” uçak geldi , araba gitti ” diye bir kaşık yedirdiysek çok mutlu olmuştuk .

Rahmetli annem , neler denememişti ki ona yemek yedirmek uğruna . Çocuk parkına gider orda yedirirdi ,  sonra kar , kış çocuk üşür diye eve salonun ortasına çocuk parkı kurdu , velhasıl  aklımıza gelen ne varsa uyguladık yemek yedirebilmek için .

İnanıyorum ki bir çok anne , kendince bir sürü yöntem uygulamıştır ,  yemek yedirebilmek ya da bazı besinlere alıştırabilmek için . İştahsız ve yemek seçen çocuk büyütmek çok zordur . 

 

İştahsız ve Yemek Seçen Çocuklar İçin Öneriler 

 

Öncelikle , çocuk büyük herkesi ilgilendiren bir konuyu söylemeden geçemeyeceğim . Öğün aralarında abur cubur, şeker, çikolata, meyva suyu, süt gibi gıdaların tüketilmesi, yemekten hemen önce su içilmesi doygunluk sağlar. Bu nedenle öğün aralarını doğru değerlendirin.

Köfte sert geliyorsa, dolmanın içinde yedirmeyi deneyin . Kırmızı et sevmiyorsa, balık ya da tavuk eti yedirmeyi deneyin.

Makarna seviyorsa üzerine kıymalı sos yapın , veya az sonra görsellerde yayınlacağım  resimdeki gibi makarnayı sosisle değişik bir görünümde sunabilirsiniz .

Yumurta sarısı, yoğurt, süt ve peynir de et yerine geçebilir. Yumurta yemiyorsa , yumurta ile yapılan çok güzel sunumlar var , resimlere ekledim , çocuğunuz sabah kahvaltısında , tabağında o yumurtayı görünce dayanamayacaktır .

Çoğu anne süt içirmekte zorlanıyor çocuğuna . Çocuğunuzun sütü nasıl sevdiğini , sıcak mı , yoksa soğuk mu içmek istediğini , deneyerek bulun. Sütü değişik , desenli , renkli bir bardakla  ve  renkli bir kamış ile içirmeyi deneyin . Sütlaç ve muhallebi gibi tatlılar yapın.İçmemekte direniyorsa ısrar etmeyin; çünkü yoğurt, peynir, et ve yumurta da aynı proteini alması için yeterlidir . Biz yeğenime ne yaptıysak sevdiremedik sütü . 

Tabağını çok doldurmayın , göz doyması diye bir şey vardır bilirsiniz , gördüğü anda bunu nasıl bitireceğim diye , olan iştahı da kaçar . Ufak porsiyonlarla yedirmeye çalışın . Yemeğini , yemek masasında sizinle yemesine özen gösterin , kalabalık ortamlarda , yemek yemesi daha kolay olacaktır .

Yemek yerken parmaklarını kullanmasına, yemeklerle oynamasına, etrafı dağıtmasına göz yumun, engellemeyin.
Doyduğuna dair bir işaret aldığınız an yemesini durdurun, son lokmasına kadar yedirmek zorunda değilsiniz.

Salatalık , havuç ,domates , gibi sebzeleri yemek istemiyorsa , değişik süslemeler ile ilgisini çekecek , hoşuna gidecek sunumlar hazırlayın . Bunda başarılı olamadıysanız ,s evdiği yemeklere, örneğin çorbalara, köftelere ya da soslara rendelenmiş olarak sebze ekleyin, çocuğunuz bunu fark etmeden yer. Siz de  yemek seçiminizi sebze ağırlıklı yapın , sizi gördükçe o da örnek alacaktır .

 

 İştahsız ve Yemek Seçen Çocuklar İçin Süslü  Tarifler

İştahsız ve Yemek seçen çocuk büyütmenin zorluğundan bahsetmiştim . Bu sorunla uğraşan anneler , sonunda kendilerinde harika yemek tabakları ortaya çıkarmışlar . İnanın şu konuyu hazırlarken gördüğüm süslü yemek tabaklarına bayıldım .  Şimdi  bu güzel sunumlara bir bakalım .

 

 

Yemek yemeyen çocuklara eğlenceli menü

 

Çocuklara yumurta yedirmek için öneriler

 

Eğlenceli meyve tabakları

 

İştahsız çocuklara eğlenceli menüler

 

iştahsız çocuklara komik köfte menüsü

 

İştahsız çocuklara komik sosisli makarna

 

İştahsız ve yemek seçen çocuklara sevimli atıştırmalıklar

 

Meyve yemeyen çocuklara eğlenceli tarifler

 

Meyve yemeyen çocuklara pratik çözümler

 

yemek yemeyen çocuklara sevimli pankek

 

yemek yemeyen çocuklara süslü kolay kanapeler

 

 

Benzer Konular
Bebeğimizi Başındaki Konaklardan Kurtarma Yolları
    Bebeğimizi Başındaki Konaklardan Kurtarma Yolları     Bebeği olupta konak sorunu yaşamayan yoktur sanırım . Her ne kadar tehlikeli bir hastalık olmasa da , çoğunlukla 3 ay en..
Uçuk Tedavisi ,Uçuktan Kurtulma Yolları
    Uçuktan Nasıl Kurtulalım ? Uçuktan kurtulma yolları varmıdır ,  hemen hemen herkesin sıklıkla yaşadığı , aşırı rahatsız edici , acı veren , şekil bozan Uçuk nedir ? Genellikle..
Egzamadan Korunma Ve Tedavi Yöntemleri
    Bir çoğumuzun karşılaştığı egzama nedir ?   Özellikle kadınlarda daha sık görülen , sürekli suyla sabunla , kimyasallarla uğraştığımız için , her şeyi kafamıza takıp stress ile daha..
Annelerin Korkulu Rüyası Bebeklerde Orta Kulak İltihabı
    Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Duyduğum anda tüylerimi diken diken yapan , çok zor günler geçirdiğim bir hastalık bebeklerde orta kulak iltihabı , henüz 2,5 aylık bir bebeğin orta kulak..
Kış İçin El Bakımı | Tuz ve Limon Mucizesi
En güzel giysimiz cildimiz ve cildimizde en çok temas gören organımızı bütünleyen bir derimiz mevcut. Eller bir kişinin karakteridir. İyi bakılmalıdır. Günde bir çok objeye temas eden ellerimizi bakterilerden ve..
5 Karbonat Mucizesi | Cilt, Ayak ve Ağız Bakımı
UYARI : Bu tür malzemelere alerjisi olanlar uygulamasın. Evvet güzel insanlar.  Bakım yaparken kolaylık sağlayan karbonat mucizesini sizlerle tanıştıracağım. Ve hepsi emin olun ki bendeniz tarafından uygulanmıştır.  Hemen geçelim. Öncelikle..