Tırnak Mantarının Evde Doğal Yollardan Tedavisi

/ 28 Mayıs 2018 / 72 / yorumsuz
Tırnak Mantarının Evde Doğal Yollardan Tedavisi

Tırnak Mantarının Bitkisel  Yollarla Evde Tedavisi

Tırnak Mantarının evde doğal yollarla tedavisi , sabır gerektiren, uzun süren bir işlemdir. Mantarların iyileşme süreçleri , bulaşma özellikleri sebebi ile , ilaç tedavisi de çok kısa sürede cevap vermemekte , aynen evde doğal yollarla tedavide olduğu gibi aylar sürmektedir .

 

Tırnak Mantarı Nedir ?

 

ayak tırnağındaki mantarlar ve tedavileri

 

Tırnak Mantarı görünüm olarak rahatsız edici olduğu kadar , tedavi edilmesi oldukça zor, sabır isteyen , uzun sürede iyileşebilen bir rahatsızlıktır. Tedavi edilmediği zaman , bütün tırnaklara yayılarak , iltihaplanmalara, tırnakların dökülmesine , şekil bozukluklarına sebep olur. Tıp dilindeki adı Onikomikoz ‘ dur. Mutlaka ilgilenilmesi gereken bir sağlık sorunudur.Tırnak mantarı kendiliğinden iyileşmez. Mutlaka tedavi edilmesi gerekir.

Tırnak Mantarı Neden Olur ?

Ayakların terlemesi sonucu , kapalı, çok sıkı , ayağın hava almadığı durumlarda ayak tırnaklarında tırnak mantarı oluşur.
Ayağında tırnak mantarı bulunan bir kişinin , ayakkabısının , terliğinin kullanılması da tırnak mantarının bulşaması için geçerli bir sebeptir.
Kuaförlerde yapılan pedikür işlemlerinde hijyen çok önemlidir, bu şekilde bulaşan tırnak mantarı vakası da çoktur.

Tırnakları gelişigüzel , çok dibinden kesmek , enfeksiyon oluşmasına ve daha sonra tırnak mantarı oluşmasına yol açar.

İlk zamanlarda farkedilemeyen tırnak mantarı zaman içinde , tırnağın kalınlaşması , renginin değişmesi, tırnakta ağrı başlaması,ile kendini belli eder.Tırnak öylesine kalınlaşır ki , kesmek çok zorlaşır.

Tırnak Mantarının Tedavisi

Tırnak mantarı için düzenli kullanılması gereken ilaçlar olduğu gibi , evde doğal yöntemlerle de tırnak mantarı tedavisi yapılır.

İlaç olarak satılan solüsyonlar , şeffaf bir sıvı olup, fırça yardımı ile oje sürer gibi sabah ve akşam tırnağa uygulanır.
İyileşme süresi 3 ayda kendini belli eder. Bütün tedavi yöntemlerinde sabır gerektiren bir işlemdir.
Ayrıca kalem şeklinde satılan aparatlar ile yine sabah akşam hasta tırnağa uygulanan tedavi yöntemleri mevcuttur.

Evde kendimizin uygulayacağı tedavi yöntemleri de mevcuttur. Bu yazımda evde uygulanan tedavi yöntemlerinden bahsedeceğim.

Evde Doğal Yöntemlerle Tırnak Mantarı Tedavisi

 

 

tırnak mantarı tedavisi için çay ağacı yağı

Tırnak mantarı için çay ağacı yağı tedavi için önerilmektedir . Antiseptik özelliğe sahip olan çay ağacı yağı , tırnağınızdaki enfeksiyonu temizleyerek , mantarın tedavisinde önemli rol oynar.
Bir çay kaşığı zeytinyağını çayağacı yağı ile karıştırın ve gün aşırı ayak tırnağınıza doğrudan uygulayın.

İyileşme süreci 3 ayda başlar , 6 ayın sonunda %60-70 iyileşme görülür.

 

 

ayak mantarı tedavisinde elma sirkesi

Bir kap suya bir fincan elma sirkesi ekleyerek bu suda ayaklarınızı yarım saat kadar beklettikten sonra , ayaklarınızı iyice kurulayın,kesinlikle nemli kalmamalı , gerekirse fön makinası kullanarak diplerinin iyice kuruduğundan emin olun. Bir ay kadar düzenli olarak bu uygulamaya devam ederseniz , tırnaklarınızın iyileşmeye başladığını göreceksiniz.

 

 

tırnak mantarı tedavisinde vicks tedavisi

Tırnağınızı iyice yıkayıp temizledikten sonra hasta bölgeye vicks VaboRub uygulayın. Tırnağın her bölgesine iyice sürdüğünüze emin olun.
Bu tedaviyi de sabah akşam günde 2 kez uygulayın , özellikle gece yatmadan önce mutlaka uygulayın faydasını göreceksiniz.

 

 

ayak mantarı tedavisinde karbonat ve limon tedavisi

Bir kaşık karbonata bir kaç damla limon suyu damlatarak macun kıvamında bir karışım elde edin ve bu macunu ,tırnağınızın her yerine sürün, mümkünse tırnak ile et arasına yani tırnağın içine de sürmeye çalışın. 2-3 dakika bekledikten sonra tırnağınızı iyice yıkayın ve mutlaka kurutun Nemli kalmamasına özen gösterin.
Karbonatın asidik özelliğinden dolayı , bakterilere karşı savaşmada çok başarılı sonuçlar alınmasına yardımcı olur.

 

ayak mantarı tedavisinde sarımsak ve zeytinyağ tedavisi

Sarımsağın antibiyotik özelliği yalnız mantar için değil, bir çok hastalıkta ne kadar yararlı olduğu herkes tarafından bilinir.
Mantar tedavisinde de birkaç diş sarımsağı iyice ezdikten sonra zeytinyağı ile karıştırıp , hasta tırnağın üzerine sürmektir.
Tırnağın üzerine sürdüğünüz karışımı 30 dakika beklettikten sonra tırnak yıkanır ve kurutulur.

Sağlıklı ve güzel tırnaklara sahip olmak herkes için önemlidir, ayak tırnağı mantarı ile uzun süre savaşmış ve kazanmış biri olarak son olarak şunu söylemek isterim , görüntüsünü falan bir yerde boş veriyorsunuz fakat ağrısı zaman içinde dayanılmaz oluyor, hiç bir ayakkabıyı kullanamıyorsunuz, lütfen kimsenin eşyasını kullanmayın , ayakkabı mağazalarında ayakkabı deneyecekseniz , çorabınızı
yanınızda götürün , emin olduğunuz ve güvendiğiniz kuaförde ayak bakımı yaptırın. Tedavisi çok sabır gerektiren bu hastalığa yakalanmamak için önlemlerinizi mutlaka alın.

Sağlıklı günler dileği ile.

Benzer Konular
Bendeki Her Şey Ölü
Selam herkese, kafa şişirmeye geldim. Dinlerseniz iki laf edip dertleşelim. *** Bilmezsiniz siz, kimse de bilmez gerçi, ben iyi insanımdır. Olmaya çalışırım en azından, iyi insan kalıbına girmeye çalışmak değil..
Evliliğin Sembolu Alyans Modelleri
    Evlilikte Alyansın Anlamı Ve Önemi   Evliliğin sembolü alyans modelleri ,her zevke göre alyans çeşitleri ile mutluluğunuzu pekiştirdiğiniz alyanslar, Altın alyanslar ,pırlanta alyanslar,gümüş alyanslar,işlemeli alyanslar, isim yazılan alyanslar..
Çocuk Odaları ve Çocuklarımızın Özgür Dünyası
    Çocuk odası ve çocuklarımız başlıklı yazıya başlayınca , kendi çocukluğumu düşündüm. Bizlerin kendimize ait bir odamız yoktu.. En büyük hayalimdi bir odamın olması. O yüzden çocuğum olduğun da..
Kına Geceniz İçin Kına Keseleriniz Hazır Mı ?
    Kına Gecesi İçin Kına Keseleri   Kına gecesi için hazırlık yapan gelin adayları kına keseleriniz hazır mı ? Kadife kına keseleri , taş işlemeli kına keseleri , etamin..
Düğün , Doğum Günü ,  Konseptlerinde Dekorasyon Örnekleri
    Düğün ve Doğum Günü Dekorasyonları   Düğün , Doğum günü gibi özel günler , sevdiğimiz kişilerle bir arada olduğumuz , en ince ayrıntısına kadar özen gösterilen günlerdir ...
Göz Kapağı Sarkması Ve Yorgun Mutsuz Bir Yüz
    Yorgun Mutsuz Yüzlerin Sebebi Göz Kapağı Sarkması Ne kadar mutlu olsanız da , neşeyle gülsenizde , eğer göz kapağı sarkması sorunu yaşıyorsanız , yüzünüzde hep mutsuz , yorgun..