Sosyal Medya Nasıl Kullanılmaz?

/ 15 Mart 2017 / 1.177 / 1 Yorum
Sosyal Medya Nasıl Kullanılmaz?

Sosyal medya nasıl kullanılır ? sorusuna herkesin verebileceği cevaplar mevcuttur.

Ancak ben “sosyal medya nasıl kullanılmaz?” sorusunun cevabını veriyorum.

Geçenlerde Ceyhun Yılmaz’ın bu başlık altında bir söyleşisi olduğu haberini görmüştüm.

Ancak gidemedim tabi, şehir farkından dolayı. Ben de bu başlığı düşündüm. Gerçekten gayet mantıklı bir konu olmuş.

Hepimiz sosyal medya kuşatımı altındayız. Her gün binlerce farklı içeriğe maruz kalıyoruz.

Kapitalizmin bize sunduğu “boş zaman” kavramının içeriğini doldurmadan, o boş zaman kavramını kullanmaya çalışıyoruz. Kapitalist sisteme ayak uydurmaya ve sisteme ait davranmaya başlıyoruz.

Çünkü sistem öyle bir şeydir ki, ona ait olmadığında seni zehirli bir yiyecek gibi kusar.

Dışlar.

Cüzzamlı gibi. *panaptikon hapishanesi/gözetim toplumu.

 

Neyse, gelelim asıl konumuza. Sosyalleşemediğimiz sosyal medya mecralarını neden kullanıyoruz? diye sorduğumuzda, aldığımız yanıtlar hemen hemen aynıdır.

 • Zaman geçirmek
 • Yalnızlık
 • Kafa dağıtmak
 • Geyik* (bu kavramı da hiç anlamış değilim ama neyse..) 
 • Çöp çatan aracı olarak
 • İnsanlara kendini anlatmak
 • Rahatlamak
 • Ruhsal doyum
 • Duygusal gereksinim

Şimdi bu sosyal medyayı nasıl kullanmamalıyız? 

Açıklayalım.

 

1- Sosyal medya, istediğiniz gibi insanlara mesaj atabileceğiniz onlara rahatsızlık verebileceğiniz yer değildir. Her profilinde kadın ibaresi gördüğünüz kişiye mesaj yazmayın mesela? 

2- Evlerinizi, lüks eşyalarınızı paylaşabileceğiniz görgüsüzlüğünüzü ilan edeceğiniz yer değildir.

3- Sosyal medya sizin şahsi alanınız değildir. Çünkü kimse şahsi alanına herkesi almaz. Önce bunu bir kavrayın. Bir durum paylaşıyorsunuz. Minimum 100 kişi birden görüyor. Ancak bir de ne görelim?? Durumunuz küfür ve argo kaynıyor. Yapmayın. 

4- İnsanlara dilediğiniz gibi sallayabileceğiniz bir alan değildir.

5- Yediğiniz yemeği kimse merak etmiyor.. Zırt pırt zıkkımlandığınız pardon sindirdiğiniz yiyecekleri kimse görmek zorunda değil. Nefisleri unutmayın.

6- Bir kişiye yorum yaparken veya o kişi hakkında bir paylaşımda bulunurken, dini, dili, ırkı, cinsiyeti sosyal düzeyini kınamayın, aşağılamayın. İnsanlara saldırmaktan vazgeçin.

7- Oyun istekleri gönderirken 99 kez düşünün. Oyun oynamayan birine neden oyun isteği gönderirsin ki?

8-Önünüze gelen kişiyi eklemeyin. 1-2 ortak arkadaş varsa ekliyor. Eeee? Amacın nedir? Arkadaş listesi, takip listesi doldurmak nedir? Nedir bu nicel değerlere bağlılık? Aklı başında insanlarız. Buna göre davranalım.

9- Sosyal medyada gördüğümüz her bilgiye inanma potansiyelimiz var. Ve beğendiğimiz, şaşırdığımız bilgileri paylaşıp diğer insanların da yanlış bilgilenmesine sebebiyet veriyoruz. Bu zincir devam ediyor. 

10- Doğruluğuna emin olmaksızın bilgi paylaşımı yapmayın. Yanlış bilinç insanı farklı farkındalıklara götürür.

11- Sokakta yaptığınız nefret söylemlerini bari sosyal medyada yapmayın. Homofobik olmanız kimseyi ilgilendirmez. Ancak saygı göstermeyi bilmelisiniz.

12- Yüz yüze iletişim halinde olmadığı için kendilerini rahat hisseden bir kesim var. Fazla rahat göze batar. İnsanlar sizin iğrenç söylemlerinizi duymak zorunda değil.

13- Konumunuzu belli eden paylaşımlar yapmaktan kaçınmanız gerekmektedir. Twitter’da direkt mesaj üzerinden kavga eden iki kişiden birinin diğerinin evine gitmesiyle, burnunun kırılması ve karakolluk olmaları bir olmuştu. Bilenler bilir. Binbir çeşit insan var. Dikkat edelim.

14- Tanımadığınız kişilerle muhabbete girmeyin. Zira kandırılabilirsiniz. Kadın olan erkek çıkabilir, genç olan yaşlı çıkabilir. Muhabbeti hoşunuza gidebilir, güzel sözlere kanabilir hatta aşık olabilirsiniz. Bir çoğu sadece eğlense de, dolandırıcılara yem olmayın.

15- “Şuraya gidiyorum, 3 günlüğüne yokum,” gibi paylaşımlardan uzak durun. Hırsıza davetiye çıkarmayın.

 

Maddeler çoğaltılabilir. Eğleneyim derken başınız ağrımasın.

Bizden söylemesi.

Karaktersiz çok.

🙂

Bunun yanında siz de kalbinizi tartın.

Sonuçta herkes kendi yüreğinin ektiğini biçer.

 

Benzer Konular
Günaydın Gifleri Işıl Işıl Günaydın Mesajları
    Günaydın Gifleri                      Harika Günaydın Gifleri ile geldim bu sefer. Watsapp , Twitter , Facebook , gibi sosyal medya..
Özür Dilerim / Zırvalar
Merhaba sözcüklerim,Yıllar önce okuduğum kitabı aralar gibiyim.Sanırım sarılmaya geldim kendime. Her zaman boş verdiğim, ertelediğim, unuttuğum,unutmak istediğim, ağlatmaktan korktuğum,susturduğum, hırpaladığım,kendime sarılmaya geldim.. Bu biraz acı biliyor musunuz?Sarılacak kimsesi olmayan kendimi..
İçimi Gömmeye Geldim
HİÇ.. Toprakları savuracağım içimin ölü yüzüne, kefenlemeden, yıkamadan gömeceğim. Saat 01:28 Neden ve nasıl oldu da konu buralara geldi, bilmiyorum. Ama konu ilk defa benim. Kendim de inanamıyorum buna, bilseniz...
Kadınlar İçin Saat Alışverişi Neden Önemlidir ?
Kadınlar  İçin Saatin Önemi Cep telefonlarının gittikçe akıllı olmaları sonucunda, aksesuar olarak kullanımı dışında artık çok da bir özelliği kalmayan, fakat zenginlik ve varlık belirtisi olan önemli aksesuar konumunu hala..
Diyet Yapmak Sabır Gerektirir
      Diyet Yaparken İnsanları Üzmemek               Sağlıklı beslenmek vücudun ayakta durması adına oldukça önemli bir kavramdır. Aksi durumda ise devreye diyet girer. Diyet yapmak işkence gibi görünse..
Telefonlarınıza Arka Planlar Android , İphone, Whatsapp
 Mobil Telefonlarınıza Arka Planlar     Telefonlarınıza canlılık getirecek , günlük ruh durumunuza göre değiştirebileceğiniz , aşk , sonbahar , sevgi , çiçek , manzara , çizim temalı  mobil telefonlar için..

Sosyal Medya Nasıl Kullanılmaz? (1 Yorum)

 1. Çok güzel anlatmışşın yüreğine, kalemine sağlık,
  artık sosyal medya zımbırtıları hatta hepsi birbirinin aynı olması, insanların ekmek gibi su gibi sosyal medyaya bağlı yaşaması aşırı itici geliyor bana .
  Yerinde , gerektiğinde doğru paylaşımlar için kullanılsa keşke.