Kedim de Alerjik Bronşit

Kedim de Alerjik Bronşit
Kedi Dünyam 26 Şubat 2017 529 defa okundu 1 yorum

 

İki buçuk sene önce evin karşısındaki okulun bahçesinde acı acı miyavlama sesi ile tanıştım onunla. Okulların tatil olması sebebiyle kapıları kapalı olan okula , yaşıma başıma bakmadan ağaca tırmanıp illegal bir şekilde girmiş ve onu ordan almıştım . Minnacıktı açtı , yorgundu, korkmuştu, susamıştı hemen veterinere götürüp aşılarını yaptırdım , mamalarını aldım eve geldim , evdeki azman pardon Abbas ne tepki verecek diye düşünmek sonradan aklıma geldi . Korktuğum gibi olmadı Abbas’ta kabullendi , daha doğrusu anlayamadı ne olduğunu , anlayana kadar da alıştı . Adına Cazgır dedik ama Abbasın yanında o kadar minnacık kalıyordu ki daha çok Minnak diye hitap ettik.

Altı ay sonra bir öksürük başladı sık sık nefes almalar, gözleri kocaman simsiyah , Noluyor ? dedim ev sıcak üşütmüş olamaz , hemen veterinere götürdüm , filmler çekildi karın boşluğunda kist olduğu teşhisi ile ameliyata alındı . Ameliyat sonucu tehlikeli değil denildi , o sırada serumlar , antibiyotikler düzeldi . Aradan altı ay geçti tekrar öksürük , sık sık nefes alma olayı tekrar veteriner maceramız başladı tekrar antibiyotikler , iğneler yine iyileşti . Altı ay sonra tekrar aynı olaylar . Sürekli kendimi sorguluyordum evde 2 kedi var niçin bir tanesi sürekli üşütüyor ve hastalanıyor ? Üstelik ev sıcak .

Geçtiğimiz günlerde aynı sorun başladı yine veterinere yolu göründü , antibiyotik başladı beş gün kullandık hiç bir düzelme yok , başka veterinere götürdüm , konulan teşhis alerjik bronşit olduğuydu . Yani başından beri yaşadığımız alerjik bronşit sorunuydu , boşuna bir operasyon geçirmiş , boşuna o ilaçları kullanmıştı. Ama şu anda da çok geç kalındığından serum tedavisi başladı . 3 gün  serum takıldı , ardından ağızdan antibiyotikle devam ettik . Yavrum şu an iyi . Veterinerin bana söylediği alerjik bronşitin mevsim dönüşlerinde tekrar ettiği ve bunun için 6 ayda bir bir iğne yapılırsa bu sorunu yaşamayacak olduğumuz.

Bu konuyu neden paylaştım ? Kedilerde alerjik bronşit tedavisi falan anlatmak değil amacım o konu beni aşar ama eğer tekrarlayan öksürük ve ateş olayı olursa kedinizde ve veterineriniz üşütmüş teşhisi koyuyorsa bir başka veterinerin de fikrini alın , bizim yaşadıklarımızı yaşamamak için. Kedinizde alerjik bronşit olabilir.

Yorumlar

1 yorum yapılmış. Sende yorum yap
    Mina 27 Şubat 2017 - 08:30

    Gecmis olsun kuzuma cok üzüldüm bünyesi zayıf minnakın :s

Yorum Yapmak İster misiniz?